peterfisher 24.04.2021

Praktyka skrzypcowa: używanie obu rąk do połączenia technicznego i muzycznego

Wzajemne wzbogacenie się, gdy obie ręce wzajemnie się zachęcają, jest podstawą gry na skrzypcach. Nic nie pozostaje nieruchome w muzyce, dlatego ważne jest, aby być czujnym na tempo i kierunek każdej frazy, i używać obu rąk, aby to osiągnąć. Oto kilka strategii, które pomogą obie ręce pracować razem.

Pozwalając, aby lewa i prawa ręka wzajemnie się inspirowały

Czy zapominasz być ekspresyjnym z kokardą, ucząc się grupy nut? Czy twoje palce stają się pasywne, gdy koncentrują się na uderzeniach łuku? Oto trzy sposoby, aby obie ręce pracowały razem i ożyły:

  • Kiedy tylko zobaczysz crescendo, zacznij wzbogacać swoje vibrato. Dynamiczne oznaczenia są przypomnieniami, aby być na szczycie fali, która ma ożywić muzykę, a vibrato jest znacznie częścią tego, jak zwiększona prędkość łuku i ciśnienie.
  • Grając trudnym przejściem leworęcznym, przypomnij sobie, aby aktywować łuk. Ramię łuku jest ostatecznym narzędziem rzeźbiarza. Zacznij od jak największej ilości materiału, czyli ciepłego, głębokiego dźwięku, jaki możesz wytworzyć. Nawet miękkie nuty wymagają dużej głębi, koloru i masy, aby dotrzeć do uszu i duszy publiczności.
  • Przemyśl swoje ekspresyjne pomysły i stwórz plan, jak je osiągnąć obiema rękami. Następnie praktykuj swój plan w świadomy sposób. Jeśli czekasz na nieświadomą chęć grania głośniej lub łagodniej, na przykład, może się to nigdy nie wydarzyć. Rozwijaj asertywny i zdecydowany świadomy umysł.

  • Wybór odpowiedniego tempa, aby uchwycić nastrój

Kiedy ćwiczysz techniczne Przejście W solo, możesz czuć się dziwnie, jeśli tempo nie pasuje do stylu muzyki.


Chociaż jest miejsce na powolną praktykę, ważne jest, aby spędzić dużo czasu ćwicząc w tempie. Znalezienie odpowiedniego tempa i prawej postaci pomoże lewa ręka i ramię łuku współpracować. Na przykład sukces zmiany zależy od dopasowania w rytmie i przepływie. Ćwiczyć zmiany w ich muzycznym i rytmicznym kontekście.


Po spędzeniu sporej ilości czasu na ćwiczeniu i absorbowaniu tego, co dzieje się w lewej ręce, a struny i dynamika ręki, zadaj sobie pytanie, jak leży fraza. Czy tempo lekko przesuwa się do przodu, czy trochę się odpręża? Parametry te będą błagać o niewielką korektę techniki, a Twoja gra stanie się bardziej elastyczna i muzyczna.


Ćwiczenie na dobrą pamięć mięśniową


Wszystkie techniki i ich muzyczne odpowiedniki są przechowywane w pamięci mięśni. Utrzymując te części uporządkowane, to znaczy cierpliwie zdeponowane i przeglądane w umyśle, są bardziej narażone na wynurzenie w razie potrzeby.


Przechowuj niechciane i błędne informacje z tego banku pamięci. Te również są na powierzchni, więc najlepiej ich wypatrywać. Na przykład, czasami twój łuk odbije się niekontrolowanie podczas zmiany. Jeśli zauważysz, że się dzieje, a następnie być gotowy na to następnym razem, przewidując przesunięcie i dodając wagę do łuku. Ćwicz i powtórz zmianę "bez odbicia". W ten sposób dodasz pozytywne informacje do swojej pamięci mięśniowej.


Ćwiczenie skrzypiec jest sztuką i umiejętnością usuwania tego, co nie pasuje i dodawania nowszych i bogatszych możliwości - wszystko przy zachowaniu ogólnej integralności czyjejś gry. To recepta na utrzymanie silnych stron, a przy tym na zwiększenie ekspresji.


Ustalenie tego rodzaju receptury, równowagi pozytywów i negatywów, jest celem dobrych praktyk. W jednej chwili możesz myśleć o czymś tak podstawowym, jak granie właściwych melodii, a w następnej o wyższym poziomie muzycznym. Widzenie pomiędzy wzniosłością a zwyczajnością określa proces myślenia skrzypka.