peterfisher 24.04.2021

Liczy Się To, Jak Oddychamy!

Jaki jest jedyny temat prawie nigdy nie poruszany przez skrzypków, który jest istotą życia? Oddychanie!

Ostatnio przeszedłem proces zmieniający życie, którym teraz będę was zanudzał. Jeden z moich ulubionych YouTuberów opisał, jak nagrywanie ust w nocy wydaje się być dość popularne, a następnie przystąpił do przetestowania tej techniki. Z odrobiną więcej informacji niż to, dla kaprysu, jeśli chcesz, próbowałem to sam. Wydaje się, że ma to jakiś dobry efekt i poprawiło jakość mojego snu, więc postanowiłem zgłębić temat dalej, otwierając puszkę robaków, na które byłem zupełnie nieprzygotowany.

W ciągu kilku dni od rozpoczęcia zabiegu przeczytałem książkę zatytułowaną Breath Jamesa Nestora, który przeplata swoje doświadczenia związane z badaniem tematu oddychania przez nos w przeciwieństwie do oddychania przez usta i tła historycznego. Na przykład cytuje badania uczonego, który spędził życie z plemionami i kulturami, które uniknęły wszechobecnego wpływu świata zachodniego. Wszyscy mieli zdrowe zęby i kilka z najbardziej skandalicznych chorób, takich jak astma i cukrzyca.

Zazwyczaj nie tylko nie było oddychania przez usta, ale także rozpoznawano jego niebezpieczeństwa. Był świadkiem, jak matki delikatnie trzymają usta swoich dzieci, aby zapewnić prawidłowe nawyki oddechowe zostały wpajane. Książka przedstawia przerażającą dyskusję na temat tego, w jaki sposób wynalezienie przetworzonej żywności, która nie wymaga żucia, doprowadziło do małych ust, zatłoczonych zębów, krtani zapadającej się głęboko w gardło i ogromnego szeregu zaburzeń snu, a także związanych z różnymi chorobami. Człowiek jest jedynym gatunkiem na planecie, który może się zadławić jedzeniem.

Co więcej, wydaje się, że obecnie między 10 a 20 procent ludzi oddycha przez usta. Niestety usta nie są częścią naszego aparatu oddechowego. Po prostu nie ma tej funkcji. Nos najwyraźniej ma co najmniej 32 funkcje, które wykonuje podczas regulacji procesu oddychania. Jednym z nich jest wytwarzanie tlenku azotu, który ułatwia przepływ tlenu do krwi i robi wiele innych ekscytujących rzeczy. Naprawdę polecam lekturę tej książki i "The Oxygen Advantage", jeśli chcesz opanować ten temat. Może to również zmienić życie dla Ciebie!

Ale pewnie zapytacie, co to ma wspólnego z grą na skrzypcach?

Cóż, jeszcze jeden przerażający fakt, na który natknąłem się jest to, że optymalna liczba razy do oddychania w ciągu minuty wynosi około 5,5. Większość z nas zestresowanych oddycha znacznie szybciej niż to, ale tak naprawdę nie biorą w dużo tlenu, jak używamy tylko górnej części klatki piersiowej i wypychając zbyt dużo CO2, który musi być obecny do krwi rzeczywiście wchłonąć tlen. Co więcej, ten rodzaj oddychania, wykonywany przez usta, zasadniczo naśladuje stan walki lub lotu, gdy przywspółczulny układ nerwowy jest aktywowany.

To nie jest właściwy stan, w którym można ćwiczyć skrzypce. Według Filmów na Youtube Patrick McKeown (autor Oxygen Advantage) Rada "Zrelaksuj się i weź głęboki oddech" jest dokładnie złą radą, aby dać komuś, kto jest nerwowy, prawdopodobnie przed wejściem na scenę. Typową reakcją na tę radę jest przesiąknięcie powietrza przez usta i wystawienie górnej klatki piersiowej.

W rzeczywistości, aby się zrelaksować, potrzebujemy mniej tlenu przy wolniejszym oddechu wykonywanym przez nos. Musimy rozpoznać, że wszystkie oddychanie przez cały czas powinno być przez nos.

Prawdziwie światowej klasy sportowcy trenują oddychanie nosem, aby w stosunku do ogromnych wymagań, jakie stawiają na swoich ciałach, nie dyszeli i nie mieli oddechu. My, skrzypkowie również, powinniśmy dbać o oddychanie nosem w naszym codziennym życiu. Być może spróbuj pomyśleć o tym, kiedy tylko możemy i świadomie oddychać przez nos do powolnego liczenia czterech i na tyle samo lub trochę dłużej.

Kicker jest to, że powinniśmy również starać się wykonywać nasze podstawowe codzienne ćwiczenia oddychania tylko przez nos. Na początku czuje się okropnie, ponieważ te jamy nosowe są wiotkie i nieużywane, ale w krótkim czasie normalne jest doświadczanie około dwudziestu procent wzrostu wydajności oddychania. Rób więcej ćwiczeń i mniej majtek!

Dla skrzypków, aby wykonywać maksymalnie skuteczną praktykę i być w stanie wykonać jak najlepiej, ci, którzy używają ust oddechu, muszą poważnie przyjrzeć się tej kwestii. Uczę się na nowo, jak oddychać w zaawansowanym wieku (nie ma znaczenia, ile masz lat), ale trudno nie wpaść w stare nawyki, gdy koncentrujemy się intensywnie na muzyce. Nie wstydzę się więc powiedzieć, że będę nagrywać usta na kłódkę za każdym razem, gdy będę ćwiczyć. To nie jest ekstremalne. To ma znaczenie.